technika solarna = oszczędność na rachunkach za ogrzewanie wody użytkowej
technika solarna = oszczędność na rachunkach za ogrzewanie wody użytkowej

technika solarna

inwestycja dzisiaj w dom jutra
inwestycja dzisiaj w dom jutra

pompy ciepła

od roku 2020 w Polsce pozwolenie na budowę tylko dla domów efektywnych energetycznie
od roku 2020 w Polsce pozwolenie na budowę tylko dla domów efektywnych energetycznie

rekuperacja i wentylacja

jedno urządzenie, 5 korzyści
jedno urządzenie, 5 korzyści

compactP

Previous Next Play Pause
technika solarna = oszczędność na rachunkach za ogrzewanie wody użytkowej

technika solarna

inwestycja dzisiaj w dom jutra

pompy ciepła

od roku 2020 w Polsce pozwolenie na budowę tylko dla domów efektywnych energetycznie

rekuperacja i wentylacja

jedno urządzenie, 5 korzyści

compactP

GENERALNY PARTNER FIRMY NILAN

Smaller Default Larger

rekuperacja i wentylacja

 

pompy ciepła

technika solarna

 

W prasie branżowej coraz częściej pojawiają się artykuły i prezentacje dotyczące pomp ciepła. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakie korzyści niesie ich zastosowanie, wciąż jednak czujemy niedosyt informacji dotyczących doboru optymalnego rodzaju pompy ciepła, a właściwie dolnego źródła, potwierdzonego konkretnymi przykładami z obszaru/klimatu naszego kraju. 

Pompy na powietrze zewnętrzne cieszą się ogromną popularnością w krajach zachodniej Europy, m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, a także w Czechach. Urządzenia te, oprócz tego, że wykorzystują niewątpliwie najtańsze i najłatwiejsze do pozyskania źródło ciepła, przeszły znaczne modyfikacje i ulepszenia.

 

Bez wiercenia Pompy ciepła powietrze-woda, jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy jego temperatura spada do -20°C.

Należy jednak pamiętać, że największym mankamentem tego rozwiązania są sezonowe i pogodowe zmiany temperatury powietrza, przy czym najgorsze warunki są w zimie, kiedy pompa ciepła jest mocno eksploatowana, a jej sprawność spada w miarę obniżania się temperatury powietrza (dla T poniżej -10°C współczynnik COP wynosi ok. 2-3) i konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła ciepła. Czy jest to jednak wystarczający powód, dla którego na starcie trzeba zrezygnować z tego rodzaju urządzenia?

Odpowiedzi na to pytanie dostarczy analiza kosztów inwestycyjnych i eksploatacji pompy ciepła na powietrze zewnętrzne w porównaniu do pompy gruntowej. Jest ona wykonana w oparciu o program do doboru pomp ciepła*. Kalkulacja kosztów eksploatacji została wykonana dla tych samych parametrów obliczeniowych (dobranych dla budynku o pow. użytkowej 160 m2, zlokalizowanego w III strefie klimatycznej, o zapotrzebowaniu na ciepło 8kW, z obliczeniową temperaturą wewnętrzną 20°C, z instalacją grzewczą o parametrach 35/25) dla powietrznych pomp ciepła typu monoblok i split oraz dla pompy gruntowej. Przyglądając się otrzymanym wynikom, widzimy, że roczne koszty ogrzewania różnią się w zależności od rodzaju pompy ciepła. Ze względu na niższą temperaturę powietrza w stosunku do gruntu w sezonie grzewczym, pompy zasilane powietrzem zewnętrznym mają niższy współczynnik sprawności, co przekłada się na wyższy koszt ogrzewania budynku (o około 700-850 zł rocznie). Czy jest on jednak na tyle wysoki, żeby inwestycja w pompę powietrzną była nieuzasadniona ekonomicznie w stosunku do pompy gruntowej? Przyjrzyjmy się zatem kosztom instalacji.

Koszt instalacji gruntowej pompy ciepła z kolektorem gruntowym pionowym wynosi około 50 000 zł brutto, natomiast koszt instalacji pompy ciepła z kolektorem gruntowym poziomym lub pompy ciepła wykorzystującej wodę gruntową (studnia czerpalna i zrzutowa, woda na głębokości 15 m), a pompy ciepła z kolektorem zatopionym w jeziorze wynosi około 44 000 zł brutto. Koszt instalacji pompy zasilanej powietrzem zewnętrznym to praktycznie koszt samego urządzenia i montażu, który waha się w granicach 30 000-35 000 zł brutto. Do podjęcia ostatecznej decyzji, oprócz analizy ekonomicznej, należy wziąć pod uwagę inne parametry, dzięki którym pompa ciepła na powietrze zewnętrzne będzie miała przewagę w stosunku do innych typów tych urządzeń.

Powietrzne pompy ciepła są znakomitą alternatywą, gdy działka jest mała i nie ma żadnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego. Polem do popisu powietrznych pomp ciepła są też, a może przede wszystkim, istniejące kotłownie opalane olejem bądź propanem-butanem. Powietrzne pompy ciepła większości producentów mogą współpracować z innymi źródłami ciepła, takimi jak np. kotły elektryczne, olejowe, gazowe. Zastosowanie powietrznych pomp ciepła pozwala w takich przypadkach na redukcję kosztów ogrzewania nawet o około 60%. Niewątpliwą zaletą pomp zasilanych powietrzem zewnętrznym jest prostota i czas montażu (1-2 dni).


Dwa w jednym

Pompa ciepła typu powietrze/woda zapewnia w budynku pełny komfort cieplny, ponieważ u większości producentów, oprócz ogrzewania i produkcji ciepłej wody, jest w stanie chłodzić pomieszczenia w okresie letnim. 

Pompę można łączyć z dodatkowymi źródłami ciepła, jak np. istniejące kotły, kolektory słoneczne lub istniejący ogrzewacz wody, w związku z czym istnieje możliwość uzyskania dodatkowej energii cieplnej, gdy jest taka potrzeba.

Zasada działania

pompy jest prosta: ciepło jest odzyskiwane z powietrza zewnętrznego poprzez jednostkę zewnętrzną, gdzie czynnik chłodniczy krążący w systemie zamkniętym transportuje je do jednostki wewnętrznej. Poprzez odwrócenie tego procesu, czynnik chłodniczy w jednostce wewnętrznej odzyskuje z wody instalacyjnej ciepło, które następnie wyrzucane jest na zewnątrz i w wyniku tego pompa ciepła realizuje funkcję chłodzenia.

Przy wyborze marki pomp ciepła typu powietrze/woda należy zwrócić uwagę na:

- wydajność urządzenia,

- sprawdzić czy pompa ciepła jest przystosowana do wybranego rodzaju systemu grzewczego (pompy niektórych producentów mogą współpracować wyłącznie z systemem niskoparametrowym),

- czy jednostka wewnętrzna ma możliwość bezpośredniego podłączania dodatkowych źródeł ciepła czy tylko poprzez osobny zbiornik akumulacyjny,

- czy ma zaawansowany system sterowania, który zapewni możliwość ustawienia i regulacji ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej.

 Pompy ciepła zasilane powietrzem zewnętrznym nie wymagają specjalnego pomieszczenia. Ustawia się je na zewnątrz, przy budynku lub na ścianie budynku, gdzie zajmują niewielką ilość miejsca, jednak wymagają dodatkowego źródła grzewczego, którym może być centrala wewnętrzna z wbudowanym zasobnikiem, regulatorem i grzałką elektryczną lub inne źródło grzewcze, które musi mieć wydzielone miejsce wewnątrz budynku.

 

Przy wyborze marki urządzenia trzeba zwrócić uwagę na parametry hałasu. 

 


źródło: www.instalator.pl, "Magazyn Instalatora" 09/2010 Grunt, woda czy powietrze? Optymalny rodzaj pompy ciepła. Ciepło z powietrza (za darmo?)

 • brink
 • frapol
 • komfovent_logo_works_properly
 • logo-Alnor
 • logo
 • LOGO LG
 • logo_hewalex
 • mg
 • panasonic-logo3
 • systemair logo
 • wentylacja