technika solarna = oszczędność na rachunkach za ogrzewanie wody użytkowej
technika solarna = oszczędność na rachunkach za ogrzewanie wody użytkowej

technika solarna

inwestycja dzisiaj w dom jutra
inwestycja dzisiaj w dom jutra

pompy ciepła

od roku 2020 w Polsce pozwolenie na budowę tylko dla domów efektywnych energetycznie
od roku 2020 w Polsce pozwolenie na budowę tylko dla domów efektywnych energetycznie

rekuperacja i wentylacja

jedno urządzenie, 5 korzyści
jedno urządzenie, 5 korzyści

compactP

Previous Next Play Pause
technika solarna = oszczędność na rachunkach za ogrzewanie wody użytkowej

technika solarna

inwestycja dzisiaj w dom jutra

pompy ciepła

od roku 2020 w Polsce pozwolenie na budowę tylko dla domów efektywnych energetycznie

rekuperacja i wentylacja

jedno urządzenie, 5 korzyści

compactP

GENERALNY PARTNER FIRMY NILAN

Smaller Default Larger

rekuperacja i wentylacja

 

pompy ciepła

technika solarna

 

Coraz częściej w prasie branżowej pojawiają się artykuły i prezentacje dotyczące pomp ciepła. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakie korzyści niesie ich zastosowanie, wciąż jednak czujemy niedosyt informacji dotyczących doboru optymalnego rodzaju pompy ciepła, a właściwie dolnego źródła, potwierdzonego konkretnymi przykładami z obszaru/klimatu naszego kraju.

Niniejsza publikacja ma na celu porównanie pomp ciepła typu solanka/woda, woda/woda, powietrze/woda do innych systemów grzewczych. Parametry, jakie należy porównać przy wyborze rodzaju źródła ciepła, to przede wszystkim:

 

- koszt inwestycji

- koszt wytwarzania ciepła przez urządzenie grzewcze

- warunki, czas i koszt wykonania kotłowni oraz

- żywotność systemu

- komfort użytkowania,

- funkcjonalność,

- bezpieczeństwo.

- wpływ urządzenia na środowisko naturalne

Zastosowanie technologii pomp ciepła obniża ilość energii pierwotnej (nawet o ponad 50%) w stosunku do innych systemów grzewczych. Pompy ciepła należą do najbardziej energooszczędnych technologii grzewczych.

Jednak z punktu widzenia użytkownika pompy ciepła najistotniejszym parametrem do porównania technologii grzewczych będzie analiza ekonomiczna.
Na całkowite koszty roczne składają się:

- koszty zużycia energii

- koszty kapitałowe

- koszty konserwacji (napraw i przeglądów).

 

Porównanie całkowitych kosztów rocznych dla wybranego budynku jednorodzinnego wykonano w oparciu o wytyczne Związku Inżynierów Niemieckich VDI 2067.

 

Analizy przeprowadzono dla istniejącego budynku o pow. użytkowej 250 m2, zlokalizowanego w II strefie klimatycznej, o zapotrzebowaniu na ciepło budynku 9,5 kW, z obliczeniową temperaturą wewnętrzną 20°C, z instalacją grzewczą o parametrach 35/30.

 

Analiza ekonomiczna wyraźnie wskazuje, że pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym urządzeniem grzewczym spośród konwencjonalnych systemów grzewczych. Pomimo tego, iż koszty inwestycyjne są wyższe, późniejsze koszty eksploatacji przechylają szalę na korzyść tych urządzeń, nawet przy założeniu stosunkowo wysokich kosztów obsługi tych urządzeń w porównaniu do doświadczeń wynikających z praktyki. Ponadto pompa ciepła podnosi wartość budynku, dzięki czemu korzyści ze sprzedaży budynku wyposażonego w to urządzenie grzewcze są wyższe w porównaniu do systemów konwencjonalnych, a czas poświęcony na sprzedaż krótszy. Innym parametrem ekonomicznym jest okres zwrotu inwestycji, o który tak często pytają użytkownicy przy wyborze urządzenia grzewczego. Okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła, wbrew wielu opiniom, wcale nie wynosi kilkadziesiąt lat. Jak pokazuje wykres poniżej, jeżeli uwzględnimy wszystkie czynniki, które mają wpływ na ten parametr, okres zwrotu inwestycji w pompę typu solanka/woda wynosi od 4 do 9 lat, w zależności od systemu, do którego ją porównujemy. 

 

Komfort i bezpieczeństwo

Obserwując obecną sytuację na rynku paliw i biorąc pod uwagę analizę ekonomiczną, najrozsądniejszą wydaje się być decyzja o pompie ciepła. Jak wobec tego wypadają kolejne kryteria wyboru systemu grzewczego, jakimi są komfort użytkowania i bezpieczeństwo? W tym aspekcie wydaje się, że pompa ciepła nie ma sobie równych. Za pomocą pomp ciepła temperatura energii otoczenia podnoszona jest dla celów grzewczych do pożądanego poziomu. W pompach ciepła odbywa się to przy pomocy obojętnych w stosunku do środowiska i bezpiecznych czynników roboczych. Pompa ciepła nie wymaga zakupu działki uzbrojonej. Pompa ciepła nie potrzebuje przyłącza gazu, składu opału, zbiorników na olej czy zbiornika na propan-butan. Pompa ciepła nie wymaga wykonania komina. Pompa ciepła funkcjonuje bez palnego paliwa w budynku. Pompa ciepła nie wymaga pomiarów spalin. Pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń. Dzięki pompie ciepła przestajemy być palaczami we własnym domu, oszczędzając czas, zdrowie, chroniąc środowisko naturalne. 
Pompa ciepła nie wymaga pomieszczenia kotłowni. Pompa ciepła jest cicha (np. natężenie dźwięku podczas pracy pomp ciepła NIBE F1145/1245 wynosi zaledwie 43 dB). Urządzenie można zainstalować niemal w każdym pomieszczeniu, a wyglądem nie odbiega od najnowocześniejszych sprzętów gospodarstwa domowego. Pompa ciepła jest komfortowym urządzeniem grzewczym, wyposażonym w funkcjonalny system sterowania, umożliwiający optymalną pracę pompy ciepła w zależności od warunków pogodowych i preferencji użytkownika (np. sterowanie ogrzewaniem zgodnie z okresami obowiązywania tańszej energii). W trakcie użytkowania jest urządzeniem niewymagającym obsługi, a system z pompą ciepła jest najmniej awaryjnym systemem grzewczym (przegląd pompy ciepła ogranicza się do sprawdzenia ustawień parametrów pracy i wyczyszczenia filtra zanieczyszczeń). 
Żywotność pompy ciepła szacowana jest na około 20-25 lat. Pompy ciepła są w pełni uznane jako urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii i wspierane przez Unię Europejską. Na mocy dyrektywy, zwanej potocznie 20/20/20, wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się, że do 2020 roku 20% wytwarzanej energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii.


Funkcjonalność – dodatkowe korzyści

Dzięki pompie ciepła, oprócz ogrzewania budynku, możliwe jest uzyskanie całego szeregu dodatkowych korzyści: efekt chłodzenia, osuszanie piwnic, produkcja ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie basenu czy szklarni, a także wentylacja pomieszczeń mieszkalnych. Oferowana na rynku szeroka gama pomp ciepła umożliwia dobór pompy ciepła i zaprojektowanie systemu grzewczego na bazie pompy ciepła niemal dla każdego rodzaju, wielkości, przeznaczenia i technologii budynku. Pompy ciepła, jako nieliczne urządzenia grzewcze, mogą realizować funkcję chłodzenia pasywnego i aktywnego. Chłodzenie pasywne możliwe jest w przypadku pomp ciepła typu solanka/woda, które w ekonomiczny sposób (bez udziału sprężarki) zapewniają chłodzenie budynku z wykorzystaniem chłodu zakumulowanego w gruncie.

 

Z kolei chłodzenie aktywne stanowi bardzo dobre rozwiązanie nie tylko do domów jednorodzinnych, ale również (a może przede wszystkim) do budynków, gdzie bardzo ważne jest zapewnienie stałego komfortu cieplnego dla osób tam przebywających (np. biura, hotele, przychodnie i inne budynki użyteczności publicznej). Przy wykorzystaniu modułu wentylacyjnego pompa ciepła jest w stanie wentylować budynek, zapewniając odzysk ciepła, co w efekcie zapewnia komfort cieplny bez dodatkowych kosztów eksploatacji systemu.

 

A co w sytuacji, gdy użytkownik chce zainwestować w ekonomiczny system przeznaczony wyłącznie do ogrzewania wody, zapewniający jej produkcję przez cały rok? Wybór odpowiedniego systemu przygotowania c.w.u. stanowi jedną z kluczowych decyzji przy projektowaniu nowego domu. Jednocześnie rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii powoduje, że decyzja ta często sprowadza się do wyboru pomiędzy kolektorami słonecznymi a pompą ciepła typu powietrze-woda. Znakomitym rozwiązaniem może być inwestycja w pompę ciepła zasilaną powietrzem wentylacyjnym, która oprócz produkcji ciepłej wody przez cały rok, zapewnia wymuszoną wentylację w budynku, jakże istotną w niskoenergetycznych budynkach charakteryzujących się coraz większą szczelnością. Urządzenie świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych oraz obiektach, w których ze względu na pełnioną funkcję istnieje zapotrzebowanie na wentylację i ciepłą wodę (domki letniskowe, restauracje, stołówki, kuchnie). Koszt tego typu urządzeń, 7 000-12 000 zł netto, porównywalny jest z kosztem instalacji solarnej, a produkcja ciepłej wody jest bardzo ekonomiczna ze względu na to, że pompa wykorzystuje do tego celu ciepło odzyskane ze zużytego w budynku powietrza. Zasada działania tego urządzenia jest niezwykle prosta. Wentylator doprowadza ciepłe powietrze z pomieszczeń przez kanały wywiewne do wymiennika ciepła w pompie ciepła. Odzyskiwane ciepło jest przekazane do zintegrowanego zbiornika ciepłej wody użytkowej. Nawiew świeżego powietrza realizowany jest przez nawiewniki umieszczone w ścianach zewnętrznych, bez ryzyka zanieczyszczenia i zmiany jego jonizacji w kanałach nawiewnych. Bardziej zaawansowane wentylacyjne pompy ciepła wyposażane są w zintegrowany zbiornik c.w.u., a także pozwalają realizować wentylację nawiewną. Ponadto przejmują rolę zasilania instalacji c.o. Dodatkowo większość tego typu pomp z racji ograniczonej wydajności wyposażana jest w grzałki zanurzeniowe pełniące funkcję szczytowego źródła energii. 

 


źródło: www.instalator.pl, "Magazyn Instalatora" 11/2010 Grunt, woda czy powietrze? Optymalny rodzaj pompy ciepła (3). Grzanie bez kotłowni.

 • brink
 • frapol
 • komfovent_logo_works_properly
 • logo-Alnor
 • logo
 • LOGO LG
 • logo_hewalex
 • mg
 • panasonic-logo3
 • systemair logo
 • wentylacja